ČO TREBA VEDIEŤ PRED NÁKUPOM PARKIET

• Podlahy spadajú do triedy najpreťaženejších stavebných elementov, preto ich vyberajte dôsledne.
• Parkety sú jediný materiál, ktorý je možné zrenovovať tak, že vyzerá ako nový.
• Vlastnosti parkiet sú rozdielne a závisia od druhu dreviny, z ktorej sú vyrobené:
• Tvrdosť: Do priestorov, ktoré sú veľmi zaťažované, pokladajte parkety vyrobené z tvrdých drevín. Väčšia číselná hodnota znamená väčšiu tvrdosť parkiet, väčšiu odolnosť na mechanické poškodenia a menšie opotrebenie povrchu (pozrite tabuľku tvrdosti).
• Farba: Drevo rovnakého druhu môže byť rozdielnej farby. Farbu parkiet si vyberte na základe rozmerovo väčšej vzorky. Drevo časom môže zmeniť farbu. Zmena farby je intenzívnejšia v prvom období po pokládke. Drevo je prírodný materiál a neručíme za úplnú identickosť vzorky a parkiet. Viac informácií o zmenách a intenzite zmeny farby pohľadajte u odborníka.
• Kvalitatívna trieda parkiet: Kvalita parkiet z pohľadu estetických vlastností, ako sú: hrče, textúra, stupeň výskytu živicových kanálov, variácie farieb, vrastená kôra atď., hodnotia výrobcovia. Parkety sa so zreteľom na verejné alebo interné štandardy rozdeľuje do týchto tried: , O, Δ, I, II, III, A, B, C, D, extra, štandard, rustik, VS, exquisit, select, natur, design, struktur… Tieto označenia sa vzťahujú k vzhľadu povrchu a nie sú späté s kvalitou výroby produktu.
• Rozmerová stabilita: Drevo je hygroskopický materiál, čo znamená, že sa prispôsobuje relatívnej vlhkosti vzduchu, ako aj vlhkosti stavebnej konštrukcie. Pri zmene vlhkosti sa drevo rozmerovo mení a deformuje. Rozmerová stabilita závisí od druhu dreviny. Najnižšiu rozmerovú stabilitu má buk a javor a preto ich neodporúčame pokladať na podlahové kúrenie, ako aj do priestorov s extrémnymi podmienkami. Na rozdiel od masívnych, rozmerovo stabilnejšie parkety sú vyrobené z viac vrstiev (viacvrstvové, dvojvrstvové, trojvrstvové). Parkety sú podlahy, ktoré sa montujú do hydroizolovaných priestorov, kde je klíma v hraniciach stability.
• Tepelná odolnosť: Tepelná odolnosť je veľmi dôležitá vlastnosť dreviny, zvlášť, keď sa parkety montujú na podlahové kúrenie. Nižšia hodnota faktora odolnosti znamená, že parkety sú vhodné na montáž na podlahu s teplovodným vykurovaním. V prípade, že chcete parkety položiť na elektrické podlahové kúrenie, poraďte sa s odborníkom.
• Povrchová ochrana: Parkety môžu byť lakované alebo olejované. Olejované parkety majú prirodzenejší vzhľad povrchu. Lakované parkety môžu byť lesklé alebo matné. Olejované alebo lakované povrchy môžete vidieť na vzorkách v predajnom salóne. Lakovaný povrch sa ľahšie udržiava, ale keď sa poškodí, musíte ho prebrúsiť a nanovo nalakovať. Pravidelné udržiavanie olejovaného povrchu je náročnejšie, ale na druhej strane generálna obnova povrchu zvyčajne nie je potrebná.

 

https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/11/Alpod-logo-brez-podnapisa-01.jpg
O spoločnosti
Spoločnosť Alpod je najväčší distribútor drevených podláh v Juhovýchodnej Európe. Okrem Slovinska, dodávame naše produkty aj partnerom v Chorvátsku, Srbsku, Českej republike, Slovensku, Bulharsku, Taliansku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Macedónsku, Kosovu, Albánsku.
Kontakt
POŠLITE NÁM EMAIL

Brezplačna ponudba

Máte záujem aby pokládku realizoval náš montážnik?

Kde ste sa o nás dozvedeli? (označte)

Certifikáty
https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/04/aaa-certifikat.jpg
https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/04/quadal.jpg
Sledujte nás