DomovUžitočné rady

PARKETYUžitočné rady o parketách

Sú parkety vhodné na pokládku na podlahy s teplovodným podlahovým vykurovaním?

Dvojvrstvové parketové podlahy sa odporúčajú pre domy a byty s teplovodným podlahovým kúrením. Vhodné sú aj trojvrstvové parkety. Dvojvrstvové parkety sú vhodné vďaka svojej hrúbke od 10 do 11 mm a zloženiu dosky. Spodnou nosnou vrstvou môže byť preglejka, HDF doska alebo smreková doska. Takéto zloženie dosky zaisťuje, že zmršťovanie a napínanie dreva sa neodráža na viditeľnej časti parkiet, ale na nosnej doske. Vzhľadom na vlastnosti dreva pre inštaláciu na podlahu s teplovodným podlahovým kúrením však nie sú vhodné parkety z dreva bukového, smrekového, olivového a kanadského javora. Počas zahrievania sa vyvarujte rýchlym teplotným zmenám, pričom dbajte na to, aby teplota podlahy neprekročila 26 ° C a vlhkosť vzduchu by sa mala počas vykurovacieho obdobia pohybovať medzi 50 a 60%.

Môžem si dať položiť parkety v kúpeľni alebo inej vlhkej miestnosti?

Väčšina parketových podláh nie je vhodná na inštaláciu vo vlhkých priestoroch. Výnimkou sú tepelne upravené parkety z programu Mocca, ktoré sú vhodné aj na inštaláciu v kúpeľniach alebo saunách. Zahrievaním dreva nad 200 ° C vlhkosť dreva dosahuje takmer nulové percento, zatiaľ čo sa vlhkosti v miestnosti mení, zmršťovanie a rozťahovanie dreva sa znižuje. Pre povrchovú ochranu dreva v kúpeľniach odporúčame použiť olej.

Môžem parketové podlahy čistiť vlhkou handričkou?

Parketové podlahy môžu byť ochránené olejom alebo lakom. Na oboch povrchoch by ste sa mali počas čistenia v čo najväčšej miere vyhnúť nadmernému použitiu vody. Pri čistení vlhkou handričkou sa uistite, že handrička nie je nasiaknutá vodou, len vlhká. Pre laky na báze vody, voda môže preniknúť lakom a spôsobiť škvrny na dreve, ktoré sa nedajú odstrániť, pretože sú pod lakom. Na čistenie a údržbu parketových podláh odporúčame použiť špeciálne nástroje na údržbu lakovaných a olejovaných povrchov, ktoré je možné získať od firmy Alpod d.o.o. Poradíme vám vhodné prípravky na čistenie a údržbu každej podlahy.

Existuje parketová podlaha, ktorá môže byť položená na existujúce podlahy (napr. textilné podlahy, keramika, laminátové podlahy)?

Trojvrstvové parkety možno položiť ako plávajúcu inštaláciu a sú vhodné na montáž na všetky podklady, ktoré sú dostatočne pevné, ploché, suché a čisté. Ak máte pochybnosti, či parkety môžu byť umiestnené nad existujúcou podlahou vášho domu, obráťte sa na predajcu parkiet alebo inštalatéra. Lepenie parkiet je možné na prebrúsenú keramiku.

https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/01/vzdrzevabhe_01.jpg
https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/01/vzdrzevabhe_02.jpg
Ako dlho po dokončení betónového poteru môžeme inštalovať parketové podlahy?

Parkety je možné inštalovať, ak vlhkosť poteru neprekročí 2%. Doba schnutia poteru je odlišná a preto je potrebné merať vlhkosť pred začatím inštalácie parkiet. Pre rýchlejšie schnutie poterov je možné použiť drenážne zariadenia, ktoré sú k dispozícii aj v Alpod d.o.o. Inštaláciu je možné urýchliť dvojitým predbežným náterom, ktorý okrem lepšej priľnavosti lepidla k podkladu zabezpečuje aj parotesnú zábranu.

Sú parkety odolné voči poškriabaniu a iným mechanickým poškodeniam?

Hotové podlahy môžu byť lakované alebo naolejované a použité oleje a laky sú viac alebo menej odolné voči opotrebeniu a malým poškodeniam. Na naolejované parkety sa môže následne použiť olej s vyšším obsahom tvrdých častíc, čím sa zabezpečí väčšia odolnosť povrchu. Ďalším faktorom odolnosti voči mechanickému poškodeniu je pevnosť dreva, ktorú je možné vidieť v Brinell mierke.

Sú parkety vhodné do obchodných priestorov, kaviarní, hotelov?

Najmä naolejované parketové podlahy sú vhodné na použitie v obchodných priestoroch, kaviarňach a hoteloch, kvôli možnosti použitia vysoko odolných olejov. S náležitou starostlivosťou a údržbou môže byť parketová podlaha aj niekoľko rokov krásnou podlahou aj v najviac zaťažovaných priestoroch.
Pozývame Vás na prehliadku krásnych parketových podláh vo výstavnom a predajnom podlahovom salóne v Cerknici alebo Ľubľane. Viac ako 500 vzoriek parkiet, dobré ceny, veľa parkiet skladom, odborné poradenstvo, profesionálne parketové a podlahové inštalácie.

LAMINATYUžitočné rady k laminatam

Je laminátová podlaha vhodná na pokládku na podlahy s teplovodným podlahovým vykurovaním?

Laminátové podlahy sú vhodné na pokládku na podlahy s teplovodným podlahovým vykurovaním. Je dôležité si uvedomiť, že potrubia podlahového vykurovania musia byť aspoň 3 cm pod povrchom a že teplota vody v potrubí nesmie presiahnuť 28 ° C..
V každom prípade sa riaďte pokynmi výrobcu podlahového vykurovania a pokynmi pre inštaláciu laminátových podláh na podlahách s teplovodným podlahovým kúrením, ktoré sú k dispozícii u vášho predajcu laminátových podláh..
Odporúča sa taktiež vyhnúť sa veľkým teplotným výkyvom, pri zapínaní, alebo vypínaní podlahového kúrenia.

Môžem si dať položiť laminátové podlahy do kúpeľne alebo inej vlhkej miestnosti?

Laminátové podlahy nie sú vhodné na inštaláciu v kúpeľniach, saunách a iných vlhkých priestoroch, pretože vlhkosť spôsobí zväčšenie laminátových podláh.

Je laminátová podlaha vhodná do kuchyne?

Laminátové podlahy sú vhodné pre všetky obytné priestory (okrem kúpeľní, sáun a vlhkých suterénov), berúc do úvahy voľbu vhodnej triedy odolnosti proti opotrebeniu pre každú miestnosť. Trieda odolnosti proti opotrebeniu 32/AC4 je vhodná pre obytné priestory, ktoré sú silne zaťažované. V prípade rozliatia kvapaliny by mala byť podlaha okamžite vysušená.

Je laminátová podlaha ľahko čistiteľná?

Čistenie laminátových podláh je jednoduché. Tuhé nečistoty vyčistite vysávačom s jemnou kefou. Škvrny odstránite vodou alebo čističom na laminát, ktorý zriedite s vodou. Odolné škvrny odstránite rovnakým čistiacim prostriedkom v koncentrovanej forme. Pri čistení sa uistite, že na povrchu nezostáva voda, čo znamená, že handrička musí byť dobre vyžmýkaná.

čiščenje laminata
vzdrzevanje - polaganje
Existujú laminátové podlahy, ktoré môžu byť položené na existujúce podlahy (napr. textilné podlahy, keramika, laminátové podlahy)?

Laminátové podlahy je možné inštalovať na akýkoľvek povrch, ktorý je dostatočne pevný, rovný, čistý a suchý. To znamená, že keramika, parkety a iné pevné podlahy poskytujú vhodnú základňu pre inštaláciu (ak sú dostatočne rovné) s použitím vhodnej zvukovej izolácie pod laminátovou podlahou. Mäkké podlahy (napr. koberce, moquette, kobercové podlahy) musia byť odstránené.

Ako dlho po vyliatí betónového poteru môžeme inštalovať laminátové podlahy?

Doba schnutia poteru je rôzna (v závislosti od hrúbky). V každom prípade je potrebné pred začatím inštalácie laminátových podláh počkať, kým bude poter dostatočne suchý.
Priemerný čas schnutia je následovný:

• jeden týždeň na centimeter do 4 cm hrubého betónového poteru
• dva týždne na centimeter s viac ako 4 cm hrubým betónovým poterom
Pred inštaláciou je potrebné zmerať vlhkosť betónového poteru, ktorá by nemala prekročiť 2%.

Je laminátová podlaha odolná proti poškriabaniu a iným mechanickým poškodeniam?

Laminátové podlahy sa delia podľa triedy odolnosti voči opotrebeniu na triedy od 31/AC3 do 33/AC5, čo poukazuje na ich vhodnosť na použitie v obytných aj obchodných priestoroch. V každom prípade laminátová podlaha nie je úplne odolná voči mechanickému poškodeniu: ostré a ťažké predmety ju môžu poškodiť. Vysoké podpätky, mäkké gumené kolieska kancelárskych stoličiek nepredstavujú problém (na nábytku, ktorý je umiestnený na podlahe len na niekoľko málo bodoch odporúčame použiť plstené podložky). Povrch môže byť poškriabaný kamienkami, čomu je možné zabrániť umiestnením dobrých rohoží ku vchodom.

Je laminátová podlaha vhodná do obchodných priestorov, kaviarní, hotelov?

Laminátové podlahy triedy 33/AC5 sú vhodné na inštaláciu v chodiacich-pracovných verejných priestoroch. Okrem výnimočnej povrchovej odolnosti sú tieto laminátové podlahy extrémne stabilné vďaka svojej hrúbke (do 12 mm). Majú tiež veľmi účinnú zvukovú izoláciu a antistatickú vrstvu.

Je laminátová podlaha zdraviu neškodná?

Všetky laminátové podlahy, ktoré v Alpod d.o.o. predajnom programe ponúkame sú navrhnuté v súlade s európskymi normami o obsahu škodlivých látok. Laminátové podlahy sú tiež podlahy vhodné pre alergikov, pretože v nich nemôžu žiť roztoče.

V kateri smeri je najbolje položiti laminatni pod v prostoru?

Deske je najbolje položiti v smeri glavnega vira svetlobe v prostoru. Tako boste dosegli najboljši izgled in najmanj vidne spoje.

Polaganje laminata 1Polaganje laminata 2Polaganje laminata 3

Vabimo vas, da si laminate ogledate v razstavno-prodajnem salonu laminatov in talnih oblog v Cerknici ali v Ljubljani. Preko 300 vzorcev laminata, ugodne cene, veliko laminatnih podov na zalogi, strokovno svetovanje, strokovno polaganje laminata in talnih oblog.

https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/11/Alpod-logo-brez-podnapisa-01.jpg
O spoločnosti
Spoločnosť Alpod je najväčší distribútor drevených podláh v Juhovýchodnej Európe. Okrem Slovinska, dodávame naše produkty aj partnerom v Chorvátsku, Srbsku, Českej republike, Slovensku, Bulharsku, Taliansku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Macedónsku, Kosovu, Albánsku.
Kontakt
POŠLITE NÁM EMAIL

Brezplačna ponudba

Máte záujem aby pokládku realizoval náš montážnik?

Kde ste sa o nás dozvedeli? (označte)

Certifikáty
https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/04/aaa-certifikat.jpg
https://www.alpod.sk/wp-content/uploads/2019/04/quadal.jpg
Sledujte nás