Nové, čerstvo položené parkety skrášlia daný priestor. I to je dôvodom k tomu, že tento typ podlahovej krytiny si zvolí veľa ľudí, mnoho z nás však rozčúli, keď se na parketách objaví nejaký škrabanec.

Pokiaľ je na nejakom viditeľnom mieste alebo je veľmi veľký, je to nepríjemné, pokiaľ sa na parketách ale objaví väčší počet škrabancov, je to ešte horšie, pretože to má vplyv na ich celkový vzhľad. Parkety bez škrabancov sú určite ďaleko krajšie, a preto je nutné ich uchovať také, aké sú, a postarať sa o to, aby sa nepoškrabali.

Ako na parketách vznikajú škrabance?

Niekto si myslí, že na každých parketách sa časom začnú objavovať škrabance, to však nieje pravda. Kvalitné, správne položené a udržiavané parkety sú totiž podlahová krytina s dlhou životnosťou, ich vzhľad môže byť i po mnoho rokoch stále pekný a len minimálne poškodený. Koľko na nich bude škrabancov závisí i na tom, ako parkety používame, čo v miestnosti  robíme, ako sú namáhané, apod. Pokiaľ teda chcete zamedziť vzniku škrabancov na parketách, musíte si najprv položiť otázku, prečo k nim vôbec dochádza, a potom sa pokúsiť zabrániť príčinám ich vzniku.

Škrabance sa na parketách môžu objaviť z rôznych dôvodov, najčastejšie k nim však dochádza kvôli presúvaniu nábytku. Práve preto je dôležité dodržiavať následujúce:

1.Nábytok po zemi nikdy neposúvajte

Posúvanie nábytku po parketách není dobrý nápad, pretože sa pritom škrabancom alebo iným poškodeniam takmer neide vyhnúť. Pokiaľ musíte presunúť konkrétny kus nábytku, je ďaleko lepšie ho nadvihnúť a na iné miesto ho preniesť. V prípade, že sa jedná o väčší a tým pádom i ťažší kus, môže se podlaha pri posúvaní ešte viac poškriabať. Z tohto dôvodu je lepšie pri presúvaní väčších kusov nábytku poprosiť niekoho o pomoc. Tak ochránite nie len svoju chrbticu, ale aj parkety.

2.Na stoličky nalepte podložky z filcu.

Stoličky sú totiž bezpochyby presne ten kus nábytku, ktorý po parketách presúvame najčastejšie. Zakaždým, keď si chceme sadnúť k stolu, trochu posunieme stoličku, a to isté sa môže stáť, aj keď od neho vstávame. Aby sme sa vyhli škrabancom na parketách, ktoré by mohli vzniknúť práve týmto, je vhodné hneď po nákupe nových stoličiek umiestniť na ich nohy filcové podložky. Tie bývajú občas k stoličkám priložené, ak nie, dajú sa kúpiť zvlášť. Takto napriek presúvaniu stoličiek neutrpia Vaše parkety vôbec žiadne škody, a aj pod jedálenským stolom a okolo neho zostanú nepoškodené.

3.Podložky môžete nalepiť aj na iné kusy nábytku

Škrabance na drevenej podlahe nespôsobujú len stoličky, ale aj všetky ďalšie kusy nábytku. Tie síce neposúvame tak často, aj tak k tomu ale občas dôjde – napríklad pri vysávaní alebo upratovaní, keď nám za nábytok niečo zapadne … Práve preto je vhodné aj na nohy jedálenského alebo písacieho stola nalepiť vhodné podložky, a to isté platí aj pre ďalší nábytok, ako sú napríklad kreslá alebo gauč. Tak bude presúvanie nábytku ďaleko jednoduchšie, a zároveň to na parketách nezanechá žiadne nechcené stopy.

4.Parkety sa dajú ochrániť tiež kobercom

Jednou z možností, ako ochrániť parkety, je aj koberec. Ak máte radi koberce, potom je to bezpochyby dobré riešenie, najmä dnes, keď je k dispozícii toľko rôznych možností, materiálov a vzorov ako nikdy predtým. Koberec môžete umiestniť napríklad pod konferenčný stolík, doprostred obývačky alebo detskej izbičky, či kamkoľvek inam. Ak zvolíte mäkšie a hrubšie koberce, budú parkety ešte viac chránené proti škrabancom a iným poškodeniam, ale aj proti pádom predmetov na zem. Okrem toho koberec tiež tlmí zvuky a postará sa o príjemný pocit pri chôdzi.

5.Používajte ochrannú podložku

Parkety môžu poškriabať tiež kolieska kancelárskej stoličky, a preto sú na trhu špeciálne podložky pre ochranu podlahy, ktoré položíte vedľa písacieho stola na miesto, kde sa nachádza kancelárska stolička. Taká podložka je vyrobená z odolnej plastovej hmoty, a preto dobre chráni podlahu, a zároveň pôsobí nenápadne, pretože je priehľadná. Jedná sa o veľmi praktické a funkčné riešenie, pomocou ktorého môžete ochrániť všetky zaťažené časti podlahy.

6.Odstráňte príčiny vzniku škrabancov

Ak nechcete mať na parketách škrabance, je nutné premyslieť, ako im predchádzať. Okrem samotného nábytku môžete parkety nevedomky poškodiť aj akýmikoľvek inými predmetmi, ktoré položíte na zem alebo ich po zemi presúvate. Preto je nutné pod ne umiestniť zodpovedajúcu ochranu. V obchodoch s nábytkom a ďalšími bytovými doplnkami môžete nájsť nespočetné množstvo pomôcok pre tieto účely.

Môžete si tiež len kúpiť silnejší filc a nalepiť ho na predmety, ktoré by mohli parkety poškriabať. Takto môžete kúsok filcu nalepiť napr. na väčší kvetináč, ktorý stojí na zemi, a podobným spôsobom zabezpečiť aj hračky a všetky ďalšie predmety. Ak odstránite príčiny vzniku škrabancov, tak k nim nebude dochádzať, a Vaše parkety zostanú krásne a nepoškodené aj naďalej.

Čo urobiť, keď sa na parketách objaví škrabanec?

Preventívne opatrenia sú proti škrabancom na parketách bezpochyby tou najlepšou ochranou. V prípade, že sa na parketách objaví nejaký škrabanec, nie je potrebné sa desiť – väčšina typov parkiet sa totiž dá znovu zbrúsiť. Najlepšie je zvoliť tento nástroj až vo chvíli, keď je podobných poškodení viac, týmto spôsobom sa dajú parkety renovovať a zaistíte im tým svieži vzhľad. To platí pre lakované parkety. Pokiaľ máte parkety natreté olejom, je možné zbrúsiť len jednu dosku, čo je pri odstraňovaní škrabancov ešte jednoduchšie – dosku môžete zbrúsiť a znovu naolejovať sami. Odstránenie škrabancov na naolejovaných parketách je skutočne veľmi ľahké s nezaberie Vám to veľa času. Len je potrebné vybrať rovnaký olej, aký je na ostatných parketách a použiť ho počas renovácie dosky. S tým Vám samozrejme môžeme pomôcť my. Navštívte naše salóny alebo nám napíšte na info@floor-experts.sk.