Laminátová podlaha je jedným z najobľúbenejších typov podlahy. Je však potrebné ju dobre vybrať. Do úvahy sa berie aj trieda odolnosti proti oderu. Ako viete, aké sú?

Čo je trieda odolnosti proti oderu

Načo vôbec potrebujete triedu odolnosti proti oderu? Pretože každá miestnosť je vystavená rôznemu namáhaniu a táto trieda označuje vhodnosť pre určité miestnosti. Hodnotenia laminátových podláh AC zahŕňajú kvalitatívne testy odolnosti proti oderu a odieraniu a sú klasifikované na stupnici od 1 do 6.

Väčšina laminátových podláh má triedu AC3 alebo AC4, ktorá je úplne vhodná na použitie v domácnosti. Výnimočne je možné nájsť hodnotenie AC6.

Klasifikácie sa delia na tzv. obytné a komerčné využitie. Na bývanie sa používajú triedy AC1, AC2, AC3. Zvyšné triedy sú vhodné na komerčné využitie.

Rozdelenie do tried

Medzi oblasti s nízkou záťažou patria spálne. Tu je možné umiestniť podlahu s nižším zaťažením. Laminátové podlahy pre spálne a podobné miestnosti s nízkou záťažou sú triedy 21/AC1.

Trieda 22/AC2 určuje oblasť mierneho zaťaženia s nízkou úrovňou bežného opotrebenia. Patrí sem napríklad jedálenský kút.

Podlaha 23/AC3 alebo 31/AC3 je vhodná nielen pre všetky často využívané miestnosti v byte, ale napríklad aj pre vstupnú halu, schodisko, kuchyňu. Môžete ho použiť aj pre komerčné priestory s nízkou frekvenciou prevádzky. To znamená malé kancelárie a hotelové izby.

Laminátová podlaha triedy 32/AC4 odolná proti oderu je vhodná do všetkých obytných miestností. Okrem toho je určený pre komerčné priestory, ako sú kancelárie, butiky, kaviarne.

Napokon sem patrí aj laminátová podlaha odolná proti oderu triedy 33/AC5. Je ideálna pre stredne až veľmi zaťažované oblasti. Táto trieda podláh je preto vhodná pre maloobchodné predajne, reštaurácie, školy, administratívne priestory s veľkou záťažou a dokonca aj výstavné priestory.

Trieda zaťaženia 34/AC6 patrí medzi extrémne zaťaženia v podobe supermarketov, letiskových hál atď.

Ak si nie ste istí výberom laminátovej podlahy, neváhajte nás kontaktovať.