Pri výbere parkiet, ktoré vám najviac vyhovujú, by ste nemali zabúdať na ich vhodnú ochranu. Na tento účel si môžete zvoliť lak alebo olej, aby drevo získalo všetku potrebnú ochranu.

V každom prípade lak alebo olej ovplyvňujú nielen ochranu dreva, ale aj ďalšie vlastnosti parkiet – aký bude ich konečný vzhľad, ako budú odolné a trvácne a akým spôsobom ich budete čistiť a udržiavať.

Práve preto by ste mali veľmi dobre zvážiť, či sú pre vás vhodnejšie lakované alebo olejované parkety. Je potrebné poznamenať, že obidva postupy primerane chránia parkety, no existujú medzi nimi aj určité rozdiely, ktoré významne ovplyvňujú vašu spokojnosť s drevenou podlahou a jej využitím.

Lakovanie parkiet

Lakovanie parkiet je proces, pri ktorom nanášame lak na už položené parkety a tým ich dobre ochránime. Lak poskytuje vynikajúcu ochrannú vrstvu, ktorá chráni parkety pred rôznymi poškodeniami dreva, škvrnami, kvapkami vody, tekutinami a prachom. Ochranná vrstva laku zároveň uľahčuje aj ich čistenie. Vyššie uvedený postup sa používa, ak ide o surové parkety a lakovanie na už položenú podlahovú krytinu. Väčšina parkiet na trhu je už lakovaná v továrni, takže vtedy hovoríme o hotových parketách.

Vzhľad a trvácnosť lakovaných parkiet

Lakované parkety majú charakteristický lesk, a tým sa svojím vzhľadom líšia od olejovaných. Okrem toho lak poskytuje pomerne trvácnu ochranu, ktorú je potrebné obnoviť až po 10 a viac rokoch. Aká bude ich ochrana a ako dlho vydrží, závisí aj od druhu použitého laku a jeho vlastností.

Aké sú výhody lakovaných parkiet?

Hlavné výhody lakovaných parkiet sú:

  • vyšší lesk,
  • lepšia ochrana pred poškodením, tekutinami, škvrnami atď.,
  • trvácnejšia ochrana, ktorú nie je potrebné obnovovať niekoľko rokov,
  • jednoduché čistenie a údržba parkiet.

V porovnaní s olejovanými parketami majú lakované parkety tú nevýhodu, že v prípade poškodenia je potrebné celú podlahovú krytinu prebrúsiť a následne celý priestor nalakovať, pretože lokálna oprava poškodenia nie je možná. Na druhej strane lak chráni drevo lepšie než olej a poskytuje oveľa trvácnejšiu ochranu, ktorá vydrží 10 a viac rokov bez toho, aby ste sa medzitým museli zaoberať údržbou parkiet.

Olejovanie parkiet

Pokiaľ sa vám nepáči vzhľad lakovaných parkiet alebo by ste chceli čo najviac zdôrazniť prirodzený vzhľad dreva, potom sú pre vás olejované parkety tou správnou voľbou. Samotný proces olejovania je dokonca jednoduchší ako lakovanie, je však potrebné ho opakovať častejšie – približne každé dva roky. V prípade obytných priestorov, ktoré sú vystavené väčšej záťaži, bude potrebné parkety naolejovať viackrát a v prípade spálne postačí proces opakovať každých pár rokov.

To, či je parkety potrebné znovu naolejovať, sa dá posúdiť podľa toho, či padajúca kvapka vody zostane na povrchu alebo sa do nich okamžite vstrebe. Ak sa do nich kvapka rýchlo vstrebe, je potrebné parkety znovu naolejovať. Na výber máte mnoho rôznych druhov olejov, ale najdôležitejšie je rozhodnúť sa pre kvalitný, pretože od neho bude závisieť, ako dobre budú vaše parkety chránené a ako dlho táto ochrana vydrží.

Prečo sa rozhodnúť pre olejované parkety?

Hlavné vlastnosti olejovaných parkiet sú:

  • vzhľad je matnejší, takže parkety sa nelesknú,
  • olej pekne zdôrazní vzhľad dreva a jeho vlastnosti,
  • teplejší pocit pri chôdzi a na dotyk,
  • prírodné oleje sú zdraviu prospešnejšie,
  • možná lokálna oprava škrabancov a iných poškodení (zbrúsite a nanovo naolejujete iba jednu parketu).

Ako prebieha údržba olejovaných parkiet?

Mnohým sa páči vzhľad olejovaných parkiet, ale obávajú sa, že takéto parkety sú príliš citlivé a ich údržba je veľmi náročná. To však vôbec nie je pravda. Je potrebné dávať zvlášť pozor pri vyliatí tekutín, pretože lakované parkety majú lepšiu vodoodolnosť než olejované parkety.

Olejované parkety sú na rozdiel od lakovaných menej odolné voči poškodeniu a poškriabaniu, ale ich prípadné poškodenie je možné rýchlo opraviť. Stačí prebrúsiť miesto poškodenia a znovu naolejovať. Pri správnej údržbe si udržia pekný vzhľad po dlhú dobu.

Samotná údržba spočíva len v tom, že ich každý rok alebo každé dva roky naolejujete. Samotný proces olejovania nie je vlastne ani náročný ani vám nezaberie veľa času, pretože bude trvať asi tak dlho, ako keby ste sa rozhodli dôkladne umyť celú podlahu. Opätovné olejovanie parkiet je možné vykonať manuálne alebo strojovo, bez problémov sa však do toho môžete pustiť sami. Je dôležité dbať na to, aby bol olej nanášaný na parkety čo najrovnomernejšie, vrátane utierania a odstraňovania prebytočného oleja, aby nenasiakol do dreva. Nakoniec sa parkety vyleštia bielym filcom alebo bavlnenou handričkou.

Počas údržby je potrebné, aby ste na čistenie nepoužívali príliš agresívne čistiace prostriedky. Najlepšie je zvoliť také, ktoré sú určené špeciálne na olejované parkety, pretože tieto jemne, ale efektívne odstránia všetky škvrny.

Sú pre vás vhodnejšie olejované alebo lakované parkety?

Pri rozhodovaní o tom, či by pre vás boli vhodnejšie olejované alebo lakované parkety, je potrebné zohľadniť vaše preferencie, vkus a zvyky, ako aj to, v ktorej miestnosti budú parkety položené a ako veľmi namáhaný bude tento priestor. Každý typ ochrany má totiž svoje výhody, ktoré ovplyvňujú vzhľad a aj ďalšie vlastnosti podlahovej krytiny.

Ak sa vám páči vzhľad dreva a želáte si, aby vaša drevená podlaha mala čo najprirodzenejší vzhľad, pravdepodobne uprednostníte olejované parkety, ktoré vo vašej domácnosti vyčarujú úžasný pocit tepla. Samozrejme, v takom prípade musíte počítať s tým, že si budú vyžadovať o trochu viac údržby než lakované parkety

Ak vám však záleží na tom, aby vaša podlaha vyžarovala teplo a vynikol vzhľad dreva, údržba olejovaných parkiet pre vás určite nebude predstavovať únavnú a náročnú činnosť, ale jednoduchú úlohou, pomocou ktorej si skrášlite váš obytný priestor. Po naolejovaní budú vaše parkety opäť žiariť v celej svojej kráse, takže vaše úsilie sa určite vyplatí.

V prípade, že s údržbou parkiet chcete mať čo najmenej práce a hľadáte najtrvácnejšie a najodolnejšie riešenie pre ich ochranu, lakované parkety budú pre vás tou správnou voľbou. Lakovaním dôkladne ochránite drevo a tým zabezpečíte, aby mala vaša podlahová krytina čo najdlhšiu životnosť.