Podlahové krytiny SPC, nazývané aj Rigid Vinyl Plank, predstavujú novú generáciu ekologických podlahových krytín, ktorých hlavnými charakteristikami sú: vysoká trvácnosť, odolnosť voči vode, rýchla montáž (plávajúci systém click bez nutnosti vyrovnávania podlahy a lepenia), vysoká estetickosť a výborná izolácia.  

Jedná sa o nový inovatívny materiál, ktorý sa stal hlavným konkurentom keramiky a štandardných vinylových podláh.   

Po rozšírení dopytu po týchto krytinách v dobre rozvinutých krajinách, ako sú USA, a krajiny na ázijsko-tichomorskom trhu, sú vinylové podlahy SPC čoraz obľúbenejšie aj v Európe a inde… 

Je to tiež druh podlahovej krytiny, ktorá sa vyznačuje hospodárnosťou a širokou použiteľnosťou. 

Základné charakteristiky vinylových podlahových krytín SPC

Uvádzame charakteristiky, ktorými sa vinylové podlahové krytiny SPC odlišujú od iných druhov podlahových krytín:

  • odolnosť (odolnosť voči vode a stálosť, odolnosť voči plesni a vlhkosti)
  • jednoduché a rýchle položenie systémom click, bez lepenia
  • montáž je jednoduchá a preto ju možno realizovať aj bez účasti odborníkov
  • bez škár
  • bez formaldehydu
  • zmiernenie kročajového zvuku, nárazová izolácia
  • príjemné na chôdzu
  • imitujú vzhľad exkluzívnych podlahových krytín, ako sú drevo a kameň
  • výborné na komerčné použitie a tiež použitie v obytných priestoroch

Konštrukcia

SPC-vinyl má viacero hlavných vrstiev:

UV-náter: UV-ochranná vrstva chráni pred nadmerným opotrebením a zabezpečuje špičkovú odolnosť voči škvrnám.

PU-vrstva proti opotrebeniu: nášľapnú opotrebovávanú vrstvu predstavuje vrchný priehľadný náter. Táto vrstva dodáva odolnosť voči poškrabaniu a škvrnám na nátere.

Dekoratívny  film: táto vrstva je odolná voči vode a predstavuje vzor, textúru a vzhľad podlahy.

Jadro SPC: jadro SPC je vyrobené kombinovaním vápenného prachu a PVC, aby sa vytvorilo rozmerovo stabilné vodeodolné jadro.

IXPE/vrstva korku: obvykle sa zabuduje z dôvodu zníženia kročajového zvuku a dodania mäkkosti podlahe.

Systém click: vďaka tomuto systému je možné položenie bez lepenia, spojenie medzi položenými obkladmi je silnejšie a stabilnejšie.

Vyrobené, aby vydržali dlho

SPC podlahy sú vysoko odolné a jednoduché na udržiavanie.

SPC vinylové podlahové krytiny sú 100 % odolné voči vode a prispievajú k väčšej stabilite, odolnosti a štruktúre komerčných alebo obytných podláh. Vhodné sú aj na podlahové kúrenie.

Hlavné zložky týchto podlahových krytín sú: vápno (uhličitan vápenatý), práškové PVC a stabilizátor. Sú omnoho stabilnejšie, odolné voči ohňu, vlhkosti, plesni, opotrebeniu a iným vplyvom; vo všeobecnosti sú vysoko odolné, preto sú vhodné na použitie v kuchyniach a tiež v komerčných priestoroch, ktoré sú vystavené veľkému zaťaženiu.

Záruka je závislá od špecifikácie opotrebovávanej vrstvy (od hrúbky, ktorú určí objednávateľ), môže byť až 20 rokov pre obytné budovy a až 5 rokov pre komerčné priestory.

Stálosť pri teplotnom kolísaní: vďaka kamennej konštrukcii je vinylové jadro SPC stabilnejšie v prostredí so stálymi teplotnými zmenami. Špeciálna ochranná vrstva s UV ochranou umožňuje, že podlahová krytina na slnku nevybledne.

Priaznivé voči životnému prostrediu a bez formaldehydu

Jedná sa o nový druh podlahy priaznivej k životnému prostrediu, ktorá je vyvinutá z dôvodu čoraz väčšieho dopytu po inovatívnych pevných podlahách na svetovom trhu, ktoré by boli efektívne, trvácne, cenovo priaznivé a bez obsahu škodlivých prvkov. Charakteristické pre tieto podlahy je, že neobsahujú formaldehyd.

Vinylová podlaha SPC imituje vzhľad drevených a kamenných obkladov

Pri zostavovaní SPC vinylových podláh nezostávajú viditeľné spoje, čo jej dodáva veľmi efektívny a moderný vzhľad. Vybrať si môžete z viacerých kolekcií, medzi ktorými sú niektoré ideálne imitácie drevených a kamenných podlahových povrchov, avšak s jednoduchším udržiavaním a nešmykľavými vlastnosťami.

Minimálna údržba

Údržba SPC podláh je taktiež veľmi jednoduchá. Vďaka trvácnym a vode odolným vlastnostiam môžete akékoľvek rozliatie a škvrny od potravín očistiť aj neskôr, čo vám umožňuje urobiť najskôr dôležitejšie veci bez obáv, že na podlahe zostanú viditeľné nejaké následky.

Aj pri rozliatí vody, ak vám napríklad kvapká klimatizácia alebo zostane podlaha pri okne mokrá po nočnom daždi, nemáte žiadny dôvod na obavy.

Na odstránenie nečistôt a špiny postačuje použitie vysávača štandardného výkonu alebo kefy. Na utretie stačí použiť vlhkú handru alebo mop s pridaním jemného saponátu.

S podlahovými krytinami SPC jednoducho nešliapnete vedľa

To sú len niektoré z mnohých výhod vinylových podlahových krytín SPC. Jedná sa o výrobok priaznivý k životnému prostrediu, veľmi trvácny, jednoduchý na udržiavanie a veľmi dostupný. Určite neurobíte chybu, ak sa rozhodnete pre použitie podláh tohto druhu vo svojom dome.

Vinylové SPC podlahové krytiny sú 100 % priaznivé k životnému prostrediu, pretože sa vyrábajú z materiálu, ktorý nemá škodlivý vplyv na okolie. Neobsahujú ťažké kovy, metanol a iné škodlivé látky.

Veľmi jednoduchá montáž

SPC podlahy poskytujú aj možnosť jednoduchej montáže. Jedná sa o jednoduché a rýchle položenie systémom click, bez nutnosti lepenia.

Je možné položiť ich aj na existujúcu podlahu bez nebezpečenstva, že by nová vrstva prevzala nedostatky starej podlahovej krytiny. Preto sú vhodné aj pri »urob si sám« montáži, pri ktorej spolupráca odborníkov nie je nevyhnutne potrebná.