Údržba kompozitných podláh je čoraz dôležitejšia, pretože tieto podlahy sú čoraz obľúbenejšie. Vyznačujú sa odolnosťou, jednoduchou inštaláciou a údržbou a estetickým vzhľadom. Ponúkame širokú škálu rôznych typov s rôznymi vlastnosťami pre rôznorodé spôsoby použitia. Široká škála drevených, kamenných, keramických alebo betónových dekorov vám uľahčí výber pri navrhovaní vašich priestorov. Často sa stretávame s otázkami, ako napr.: „Ako sa starať o kompozitnú podlahu po inštalácii?“, „Ako často treba čistiť kompozitné podlahy?“, „Aké čistiace prostriedky mám používať?“, „Aké sú správne čistiace postupy?“ V tomto sprievodcovi sa s vami podelíme o užitočné tipy na údržbu kompozitných podláh. Základné pravidlo, ktoré si treba zapamätať pri údržbe a starostlivosti o vinyl, je jednoduché: Predchádzanie poškodeniam je v každom ohľade lepšie než ich neskoršie odstraňovanie.

Prečo je správny výber kompozitnej podlahy dôležitý

Prvým a rozhodujúcim krokom je výber podlahovej krytiny, ktorá znesie každodenné namáhanie. Vaše skúsenosti s kompozitným vinylom budú do veľkej miery závisieť od rozhodnutí, ktoré urobíte pri jeho nákupe a inštalácii. Ani zďaleka totiž nie sú všetky vinyly rovnaké. Laický používateľ alebo zákazník si na prvý pohľad nemusí všimnúť rozdiely medzi rôznymi typmi vinylu, ktoré sa „skrývajú“ v zložení niekoľko milimetrov hrubej podlahovej krytiny. Práve zloženie, rozmery a použité materiály však určujú kľúčové technické vlastnosti podlahovej krytiny. Podlahy a podlahové krytiny patria k najviac namáhaným prvkom budovy. To je možné si všimnúť v starej budove, kde sa nachádzajú kamenné schody alebo prahy s hlboko vychodenými časťami, ktoré sú výsledkom pôsobenia mnohých nôh, ktoré na ne stúpali. Opotrebovanie je len jedným z dôsledkov namáhania podlahovej krytiny. Dobre zvolené podlahové krytiny by mali byť schopné zvládnuť všetky zamýšľané zaťaženia čo najdlhšiu dobu. Pri výbere je potrebné poznať podlahovú krytinu a vziať do úvahy situácie, ktorým bude počas svojej životnosti vystavená.

Pes ležiaci na kompozitnej podlahe vedľa v obývačke demonštruje odolnosť podlahy voči poškodeniu a jej vhodnosť pre domácnosti s domácimi zvieratami.

Základné zásady údržby kompozitných podláh

Správne podmienky, údržba, starostlivosť a čistenie určite výrazne predĺžia životnosť a spokojnosť s našimi kompozitnými podlahami. V spoločnosti Alpod sme pre Vás okrem širokej ponuky kompozitných podláh pripravili aj produkty na ich údržbu a starostlivosť, ktoré Vám pomôžu udržať podlahu v dobrom stave čo najdlhšie. Na každodenné čistenie stačí zametanie metlou s mäkkou kefou alebo vysávanie vhodným nadstavcom a príležitostne, napríklad raz týždenne, utretie vlhkou handrou s použitím vhodného čistiaceho prostriedku. Stačí to? Na túto otázku vám odpovieme nižšie

Ochrana pred škrabancami a poškodením

Škrabance a poškodenie vinylovej podlahy spôsobujú rôzne predmety tvrdšie ako samotný povrch vinylu. S týmito predmetmi a faktormi sa v každodennom živote stretávame doslova na každom kroku. Povrch vinylových podlahových krytín najčastejšie poškodzujú tvrdé častice, piesok a kamienky, nesprávne nohy stoličiek, sedacích súprav a rôzne predmety posúvané alebo ťahané po podlahe. Po podlahe by sa nemal ťahať nábytok ani iné ťažké predmety. Odborníci na podlahy môžu do určitej miery zakryť vzniknuté škrabance alebo ryhy, ale nedokážu ich úplne odstrániť.

Prvým jednoduchým krokom k výraznému zníženiu tvorby škrabancov je zníženie vnášania abrazívnych častíc do priestoru. Roznášanie piesku a malých kamienkov možno účinne obmedziť pomocou kvalitných rohoží pri vchodoch do miestností, na ktorých sa pred vstupom očistí obuv. Veľmi účinným opatrením je aj prezúvanie sa.

Tipy na čistenie a údržbu kompozitných podláh

Tvrdé a ostré častice, ktoré sa už nachádzajú na podlahe, je najlepšie čo najskôr odstrániť. Najjednoduchšie je pozametať ich mäkkou metlou, kefou alebo vysávačom. Niektoré nebezpečné častice alebo zrnká piesku môžu byť malé a ťažko viditeľné, preto odporúčame preventívne zametať alebo vysávať každý deň, čo je dôležitou súčasťou údržby kompozitných podláh. Pred čistením namokro je dôležité vyčistiť podlahovú krytinu nasucho vysávačom alebo metlou, pretože sa tak odstránia „nebezpečné“ tvrdé nečistoty, ktoré by sa inak mohli „uhniezdiť“ v handre a poškriabať podlahovú krytinu počas mokrého čistenia. Čistenie namokro by sa malo vykonávať raz týždenne alebo podľa potreby.

Čo robiť pri poškodení kompozitnej podlahy

K461 V4 1288X195 MIL BP 01 894X1024

Stopy opotrebovania na podlahovej krytine možno „zakryť“ PU náterom. Rôzne podlahové krytiny majú rôznu odolnosť proti opotrebovaniu. Časom sa na každom povrchu objavia známky používania a opotrebovania. Podlahy v prvých štádiách opotrebovania môžete po dôkladnom vyčistení osviežiť PU náterom, ktorý je možné po niekoľkých rokoch bežného používania alebo v prípade potreby znovu naniesť a predĺžiť tak životnosť kompozitnej podlahy.

Menšie ryhy vo vinyle je možné aspoň čiastočne opraviť. Existujú špeciálne „zvýrazňovače“, vosky, nátery a súpravy na opravu od rôznych výrobcov, ktoré sa dajú použiť na zníženie viditeľnosti rýh na vinyle.

VODOODPORNI LAMINAT ALPOD 4 1024X683 1

Inštalácia kompozitnej podlahy: Čo je potrebné vedieť

Pre správnu funkčnosť podlahovej krytiny sú veľmi dôležité tri skutočnosti týkajúce sa inštalácie:

  1. Podklad: Podlahová krytina môže byť len taká dobrá ako jej podklad, na ktorý je položená, preto pri príprave podkladu nerobte kompromisy.
  2. Dodržiavanie návodu: Dôkladne si prečítajte návod na použitie a počas inštalácie ho dôsledne dodržiavajte. Výrobca pozná výrobok najlepšie a vie, prečo sú jednotlivé kroky inštalácie potrebné.
  3. Dokončovacie úpravy: Konečné úpravy podlahových krytín sa musia vykonávať tak, aby podlahovej krytine umožnili „fungovanie“ alebo „dýchanie“.Vrh obrazca