Uvažujete o výmene podlahy vo vašej domácnosti a chcete ísť ekologickou cestou? S ekologickými podlahami existuje veľa nejasností v tom, čo je, alebo nie je ekologické. Máme pre vás prehľad ekologických podláh.

Pracujte s tým, čo máte

Predtým, ako rozbijete svoju starú podlahu, zvážte, či môžete vylepšiť to, čo už máte. Vyprodukujete tak menej odpadu a spotrebujete menej zdrojov ako pri kompletnej výmene podláh. Nestačí podlahu len zbrúsiť, hĺbkovo vyčistiť, natrieť farbou alebo vymeniť len jej časť?

Ak je potrebná výmena podlahy a hľadáte ekologické riešenie, pred výberom si položte dve zásadné otázky:

1) Je typ podlahy, ktorý si vyberám, ekologický?

2) Používa výrobca trvalo udržateľné postupy?

Ekologické drevené podlahy

Staré dobré drevené podlahy sú jednou z najekologickejších možností na trhu. Drevo je obnoviteľný zdroj. Okrem toho, drevené podlahy sú trvácne, odolné, dajú sa prebrúsiť a ak sa o ne správne staráte, môžu vydržať stovky rokov. Poškodené dosky je možné vymeniť jednotlivo namiesto výmeny celej podlahy a na konci svojej dlhej životnosti je drevo biologicky rozložiteľné.

Korková podlaha

Korková podlaha je ďalšia ekologická možnosť pre váš domov. Na výrobu korkovej podlahy sa pridávajú lepiace živice, potom sa korok lisuje a následne sa z neho vyrábajú dosky alebo dlaždice. Výhodou korkovej podlahy je, že má izolačné vlastnosti, tepelné aj akustické a je tiež prirodzeným spomaľovačom horenia, keďže nešíri oheň. Podlaha je 100 % recyklovateľná, obnoviteľná a biologicky odbúrateľná.

Aj linoleum je ekologická možnosť

Linoleum bolo veľmi obľúbené v domácnostiach ako lacná možnosť podláh a neskôr ho v obľúbenosti nahradil vinyl. Keď ide o ekológiu, linoleum môže byť zaujímavá alternatíva.   Lino je vyrobené zo stuhnutého ľanového oleja, borovicovej živice, mletého korkového prachu, pilín a minerálnych plnív, ako je uhličitan vápenatý, pigmenty sa potom pridávajú na vytvorenie rôznych farieb a v podstate ide o úplne prírodný produkt. Záleží od výrobcu.

Ekologická vinylová podlaha

Hoci vinyl používa vo svojom zložení rôzne plasty a PVC, podlahové spoločnosti prinášajú aj vinylové podlahy vyrobené s použitím recyklovaných materiálov a z obnoviteľnej energie. Často výrobcovia používajú recyklovaný odpad z výroby ostatných modelov vinylových podláh. Vďaka tomu, aké perfektné vlastnosti má vinylová podlaha, podlaha z recyklovaného odpadu môže byť zaujímavá ekologická alternatíva.

Ktorá podlaha je najekologickejšia?

Korok a masívne drevo z trvalo udržateľných zdrojov sú v zásade najekologickejšie typy podláh. Nielenže absorbujú a ukladajú uhlík, ale sú 100 % recyklovateľné, obnoviteľné a biologicky odbúrateľné.

Navštívte nás a poradíme vám s výberom ekologickej podlahy pre váš byt alebo dom.