Aby ste maximalizovali účinnosť svojho podlahového kúrenia, je dôležité vybrať si vhodnú podlahovú krytinu. Hlavným rozdielom medzi rôznymi podlahovými riešeniami a ich vhodnosťou na použitie s podlahovým kúrením je tepelná vodivosť materiálu. Naši podlahoví experti pre vás zhodnotili drevené, laminátové a vinylové podlahy.

Vinylová podlaha je najvhodnejšia krytina pri podlahovom kúrení

Vinylová podlaha je vhodná na bezpečné použitie s teplovodným podlahovým kúrením a nemá takmer žiadne obmedzenie. Použitie vinylovej podlahy s elektrickým podlahovým kúrením konzultujte s odborníkmi. Má výbornú tepelnú vodivosť. Vinyl sa rýchlo zahreje aj ochladí, čím maximalizuje efektívnosť podlahového kúrenia. Neodporúča sa používať v priestoroch s vysokými stratami tepla (napríklad staršie zimné záhrady).

Laminátová podlaha si s podlahovým kúrením rozumie

Laminátová podlaha simuluje drevo a je odolná voči škvrnám a poškriabaniu. Ľahko sa inštaluje aj udržiava, vyzerá dobre a jej cena nie je vysoká, preto je obľúbeným riešením Slovákov. Väčšina laminátových podláh je vhodná na použitie s podlahovým kúrením, ale pred zakúpením podlahy je dobré sa ešte poradiť.

Drevené podlahy vs. podlahové kúrenie

Rôzne typy drevených podláh majú rôzne tepelné vlastnosti, preto existujú rozdiely v ich vhodnosti na použitie v systéme podlahového kúrenia. Čím sú podlahové dosky hustejšie a tenšie, tým lepšie vedú teplo a zvyčajne sú vhodnejšie na použitie s podlahovým kúrením. Pri mäkšom dreve je potrebné venovať pozornosť hrúbke podlahových dosiek, aby podlahové dosky nepôsobili ako izolátor blokujúci teplo. Vo všeobecnosti však pre drevené podlahy platí, že povrchová teplota podlahy nesmie presiahnuť 27 °C .

Podlahové kúrenie mení obsah vlhkosti v dreve, preto by ste si mali zvoliť drevenú podlahu, ktorá sa dokáže prispôsobiť zmenám teplôt podlahy bez zmeny vzhľadu podlahy. V predajniach Floor- Experts vám radi poradíme s výberom najvhodnejšej drevenej podlahy. Ak to máte do Prešova alebo Bratislavy ďaleko, napíšte nám online.

Najlepšou podlahou pre podlahové kúrenie sú podlahy s dobrou vodivosťou, pretože sa rýchlejšie zohrejú, poskytujú vyšší tepelný výkon a sú efektívnejšie pri prevádzke. To však neznamená, že pri podlahovom vykurovaní nemožno použiť menej vodivé materiály. Ak si vyberiete drevenú podlahu, dbajte na to, aby povrchová teplota podlahy nepresiahla 27 °C.