Vinylová podlaha je momentálne veľmi trendy. Vyzerá štýlovo, jednoducho sa inštaluje aj udržiava a dobre funguje spolu s podlahovým kúrením. Ale sú vinylové podlahy naozaj pre vás to pravé? Pred výberom vinylu je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých vecí. Zhrnuli sme pre vás výhody a nevýhody a pomôžeme vám rozhodnúť sa.

Vinylová podlaha je odolná a nenáročná na údržbu, no občas môže dôjsť k jej poškodeniu. V takom prípade si prečítajte náš článok Poškodenie vinylovej podlahy – možnosti nápravy.

Čo je vinylová podlaha?

Mnoho ľudí si vinylovú podlahu zamieňa s linoleom, ktoré má u seba doma najmä staršia generácia. Moderná vinylová podlaha je však niečo iné. Zabudnite na lacno vyzerajúce lino. Luxusná vinylová dlažba je vyrobená výhradne zo syntetického materiálu nazývaného polyvinylchloridový plast (PVC). PVC sa ohrieva a lisuje do tenkých vrstiev, ktoré sa prilepia na vinylové dlaždice alebo dosky.

Každý kus vinylu má fotorealistickú vizuálnu vrstvu zobrazujúcu vzhľad tvrdého dreva, kameňa alebo keramiky, ako aj textúrovanú povrchovú vrstvu navrhnutú tak, aby na pohľad, aj na pocit napodobňovala pocit prírodných materiálov. V interiéri vyzerá štýlovo.

Typy vinylovej podlahy

Existujú dva základné typy vinylovej podlahy: vinylové dlaždice a vinylová “rolka”. Kým dlaždice sú dostupné v rôznych veľkostiach a napodobňujú kamennú dlažbu alebo parkety a lepia sa samostatne, ako keď kladiete dlažbu. Rolka je viacvrstvový vinyl s potlačou vrchnej vrstvy. Dodáva sa vo veľkých súvislých a flexibilných listoch, a tak nie je potrebné samostatné lepenie. Stačí rozrolovať do miestnosti a upraviť po okrajoch. Obe majú rovnaké vlastnosti, rozdiel je iba v inštalácii.

VINIL RIBJA KOST

Výhody a nevýhody vinylovej podlahy

Nízke náklady na vinylovú podlahu do celého domu

Na štvorcový meter sú vinylové podlahy jednou z najekonomickejších možností podláh, ktoré si môžete vybrať. Keď porovnáte náklady s drevom, kameňom alebo keramickou podlahou, vinyl ponúka výraznú úsporu, a to najmä, ak sa chystáte dať nové podlahy do celého domu alebo bytu. Navyše, ak ste šikovní, môžete sami ešte viac znížiť náklady tým, že si vinylovú podlahu nainštalujete sami.

Jednoduchá inštalácia vinylovej podlahy a dlhá životnosť

Inštalácia vinylových podláh je spravidla jednoduchšia ako inštalácia iných podlahových materiálov, a preto je vhodná aj pre začínajúcich domácich majstrov.

Vinylová podlaha je veľmi odolná. Ak je správne nainštalovaná a udržiavaná, môže vydržať až 20 rokov. Práve preto sa oplatí investovať do profesionálnej inštalácie podlahy. Náklady sa vám vrátia pri lepšej trvácnosti.

Odolnosť voči škvrnám a jednoduchá údržba

To, že je táto podlaha úplne odolná voči vode, je veľká výhoda. Nemôže sa tak stať, že vám prehnaná vlhkosť zničí podlahu, napríklad ako pri laminátovej podlahe, ktorú väčšie množstvo rozliatej vody môže vyduť. Niektoré vinylové obklady majú nosnú vrstvu, ktorá odoláva škvrnám a rozliatiu – oceníte to, ak máte malé deti.

Údržba býva hračkou. Po zametaní vinylovej podlahy, aby ste odstránili nečistoty a špinu, ju jednoducho prejdite vlhkým mopom (pomocou schváleného čistiaceho prostriedku na vinylové podlahy), aby vaše podlahy vyzerali čo najlepšie.

Príjemný pocit na chodenie

Vinyl je pod vašimi nohami spravidla mäkký. Niektoré vinylové podlahy majú dokonca vystuženú vrstvu, vďaka čomu je chôdza po vinyle ešte pohodlnejšia. Vinylové podlahy sa tiež často označujú ako „pružné“ podlahy. To znamená, že podlahy po prechode majú určitý stupeň pružnosti. Luxusná vinylová dlažba je tiež tichšia, pretože má vlastnosti absorbujúce zvuk.

Jednou z hlavných výhod vinylovej podlahy je jej nadčasový dizajn, ktorý sa hodí do každého interiéru. Pre viac informácií si prečítajte článok Nadčasovosť vinylovej podlahy.

vinylové podlahy

Vinylová podlaha nie je toxická!

Často sa stretávame s otázkou, či je vinyl toxický. Tento mýtus pramení z minulosti, kedy výroba vinylových podláh nebola regulovaná a naozaj boli plné toxických ftalátov. V súčasnosti však zodpovední výrobcovia upustili od používania tejto chemikálie a vinylové podlahy od týchto výrobcov sú úplne bezpečné. Pre istotu však ponúkame vinylové podlahy iba od overených značiek.

Vinyl je odolný, všestranný, cenovo dostupný a dokáže odolávať vlhkosti a silnému pohybu. Nečudujeme sa, že sa teší veľkej obľube. Navštívte našich floor expertov. Pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu. Všetko pre to, aby sa vám po novej podlahe dobre kráčalo životom.

Ak stále nie ste presvedčení, či je vinylová podlaha pre vás to pravé, odporúčame prečítať si náš podrobný návod všetko, čo potrebujete vedieť o vinylovej podlahe.

Ak uvažujete o inovácii vášho domova a chcete zvýšiť jeho hodnotu, výber správnej podlahy je kľúčový. Viac sa dozviete v článku Ako zvýšiť hodnotu vášho domu výberom vhodnej podlahy.